1942-ben zajlik a második világháború. Tóték ezt a falujukban nem érzik, csak onnan tudják, hogy a fiuk kint szolgál az orosz fronton. Tót, a helyi tűzoltóparancsnok, illetve az őt istenítő kedves felesége és lánya, egy nap levelet kapnak a fiútól: az őrnagy úr, akivel a fiú a fronton harcol, megfáradt és kikészült a háborúban… Szeretne egy kicsit lepihenni… És arra gondolt, hogy erre a legjobb hely egy csendes, idilli kis falu – pont olyan, mint ahol Tóték élnek…
Tóték – hogy a fiukat jobb helyzetbe hozzák a katonaságnál –, vendégül látják az őrnagy urat, és elkövetnek mindent, hogy csodásan érezze magát… De az őrnagy úrnak – mint a legtöbb embernek, aki a passzátszelet fújja – megvannak a maga hóbortjai… Tóték persze nem problémáznak, „amit csak az Őrnagyúr parancsol”, azt a kisfiukért megcsinálják…
Örkény István, a groteszk mestere, az Egyperces novellák szerzője, most egy egész estén át szórakoztat: adott egy kedves kiscsalád, és egy nagyhatalmú ember, aki befolyásolhatja a fiuk életét – mégis, mi az az értelmetlen feladat, amit meg ne tennének egy ekkora embernek…? Kezdődhet a „dobozolás”…
A mű a Proscenium Szerzői Ügynökség közvetítésével, Örkény István örököseinek engedélyével kerül előadásra.
Alkotók:
Rendező: Kovács Lehel
Zeneszerző: Monori András
Dramaturg: Gyulay Eszter
Díszlettervező: Zöldy Z. Gergely
Jelmeztervező: Molnár Anna
Asszisztens: Láng Zsuzsanna
Súgó: Kovács Zsuzsanna