
TITANIC VAJDA | STRAUSS | DVOŘÁK | SCHUBERT
Vajda János (1949) 2000-ben komponálta Titanic című szimfonikus költeményét a Danubia Szimfonikus Zenekar felkérésének eleget téve.
Vajda János (1949) 2000-ben komponálta Titanic című szimfonikus költeményét a Danubia Szimfonikus Zenekar felkérésének eleget téve.
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2025. február 20. csütörtök, 19:30
TITANIC
VAJDA JÁNOS: Titanic – szimfonikus költemény
RICHARD STRAUSS: Négy utolsó ének
***
ANTONÍN DVOŘÁK: A déli boszorkány – szimfonikus költemény, op. 108
FRANZ SCHUBERT: VI. (C-dúr) szimfónia, D. 589
Pasztircsák Polina szoprán
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Kovács János
Vajda János (1949) 2000-ben komponálta Titanic című szimfonikus költeményét a Danubia Szimfonikus Zenekar felkérésének eleget téve. Richard Strauss Négy utolsó éneke valójában nem dalciklus, hanem négy különálló dal a zeneszerző életének legutolsó időszakából, 1948-ból. Antonín Dvořák szimfonikus költeménye, A déli boszorkány is kései opus: az ötvenöt éves zeneszerző alkotása 1896-ból. Ritkán játsszák, ahogy Schubert 1817 és 1818 fordulóján keletkezett VI. szimfóniáját is, ezt a gazdag és értékes művet, a „kis C-dúr szimfóniát”, amelyet máig háttérbe szorít a Befejezetlen és a IX., a „nagy C-dúr” szimfónia népszerűsége.
„Azért a víz az úr” – Petőfi versét, a Föltámadott a tengert idézi alcímében Vajda János (1949) 2000-ben komponált szimfonikus költeménye, a Titanic, amely a Danubia Szimfonikus Zenekar felkérése nyomán született. Richard Strauss poétikus kései műve, a valójában négy különálló dalt egybefogó Négy utolsó ének is nagy költők verseire támaszkodik: a négy dal közül egy a XIX. századi Joseph von Eichendorff, három a XX. századi Hermann Hesse soraira készült. A Nemzeti Filharmonikus Zenekar hangversenyén az idehaza és külföldön egyaránt ünnepelt szoprán, Pasztircsák Polina énekli Strauss alkonyfényű poézissel átitatott remekeit. A koncert karmestere a minden stílusban és műfajban otthonos, sokoldalú Kovács János, aki harmadikként egy igazi ritkaságot dirigál: Antonín Dvořák 1896-ban, ötvenöt évesen alkotta meg Déli boszorkány című szimfonikus költeményét. A műsor befejező száma sem tartozik az agyonjátszott művek közé: Schubert VI., „kis” C-dúr szimfóniája csupa energia, lendület, pezsgés és invenció, népszerűségét mégis elhalványítja két másik Schubert-szimfónia, a h-moll („Befejezetlen”) és a IX., a „nagy C-dúr” töretlen kultusza.
A Bohemian Betyars és a Parno Graszt együttműködése már évek óta tart, és egy egyedülálló zenei fúziót hozott létre, amely a magyar zenei szcéna egyik legérdekesebb és legszerethetőbb kollaborációjává vált. A két zenekar különleges stílusokat képvisel: a Bohemian Betyars a folk-punk, világzene és balkáni hangzás keverékével, míg a Parno Graszt a tradicionális cigány népzenét képviseli.
„Hegedűs a háztetőn… valahol mind azok vagyunk. Megpróbálunk egy letisztult dallamot kicsalni, miközben egyensúlyozunk, hogy ne szegjük nyakunkat. Nem könnyű!”
Giuseppe Verdi DON CARLOS Opera négy felvonásban, olasz nyelven, magyar, angol és olasz felirattal
Poirot nyomozó kényelmes hazaútra vágyik a legendás, káprázatos Orient Expresszen. Csakhogy az előkelő útitársak között akad valaki, aki nagyon gyanús.…
Miért álmodunk? Mire valók az álmok? Miért vannak a rossz álmok? Ebben a fordulatos, magával
Zenés mesejáték Négy éves kortól ajánljuk! A Pesti Művész Színház- Fogi Színház előadása
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!