TEATR A: TESTAMENTUM - /Gliwice, Lengyelország/
(Szent Edith Stein története)
– misztérium musical egy részben -
Edith, a kiváló gondolkodó, filozófus, pedagógus, egyetemi oktató, a katolikus vallás felvétele után karmelita szerzetesnő, végül pedig 1998 óta az egyház szentje. Életrajzában, érzelmes visszaemlékezéseiben megidéződik Gliwice városa is. „Emlékszem, hogy (anyám) a karjában tartott, amikor (apám) elutazott és onnan már nem tért vissza élve. Én lettem anyám számára apám testamentuma.” A Testamentum cím „szövetségként” is fordítható. Edith Stein fiatalkorában meggyőződéses ateista volt, majd hirtelen váltással felvette a keresztséget a és a szerzetesi életet választotta, melyhez élete végéig hű maradt. Mikor II. János Pál pápa a szerzetesnőt szentté avatta a következőképpen szólt:
„Keresztes Szent Teréz Benedicta megértette, hogy Krisztus szeretete és az ember szabadsága egymásba fonódnak, mert a szeretet és az igazság belső kötelékében maradnak. Az igazság keresése és a szeretetre való helyezése nem ellentétesek egymással. Szent Teréz Benedicta a kereszttől megértette, hogy az igazságnak és a szeretenek szükségük van egymásra.”
Az előadás egyszerre népszerűsíti Edith Stein élettörténetét, és mutatja be tanúságának hűségét, melyet egészen Auschwitz-Birkenauba, a gázkamráig visz magával, és melyet szövetségként, „valami többnek” az ígéreteként fog fel. Ebben az értelemben a Teatr A művészei elérve a „misztikus horizontot”, saját művészi útjukkal kötik össze, hiszen produkcióikban évek óta nehéz, fájdalmas és tragikus életttörténeteket visznek színpadra. Így számukra Edith Stein - Keresztes Szent Teréz Benedicta áldozata még mélyebb értelmet nyer.
/Leszek Styś/
Szent Edith Stein története Mészáros Márta magyar filmrendezőnőt is megihlette. Az 1995-ös, A hetedik szoba című nemzetközi szereplőgárdájú alkotásának főszereplője Maia Morgenstern volt. A Teatr A társulat a legfrissebb bemutatóját hozza el a magyar nézőknek.
Szereplők: Angelika Chirowska, Małgorzata Grund – Bismor, Magdalena Kocur, Grażyna Styś
Valamint: Klaudiusz Kaufmann, Mateusz Styś
Zeneszerző, hangszerelés: Jacek Dzwonowski
Színpadra alkalmazta és rendezte: Leszek Styś
Tolmács: Trojan Tünde
Az előadást a TEATR A Társulat lengyelül játssza, magyar nyelvű feliratozással